0

Mieszkanie na parterze, czy na wyższej kondygnacji

W zależności od tego czy szukamy mieszkania dla rodziny z dziećmi, dla młodej pary czy może dla starszej samotnej pani, kondygnacja mieszkania ma ogromne znaczenie i bezpośrednio wpływa na atrakcyjność oferty mieszkania.

 

Każda nieruchomość ma swoje wady i zalety, które są subiektywne, gdyż dla jednego kupującego mieszkanie na parterze może być zasadniczą wadą, a dla innego klienta to właśnie jego największy atut. Wycena mieszkania na sprzedaż uwzględnia istniejący stan obiektywny i co do zasady nieruchomości na parterze, o ile nie mają możliwości przekształcenia na lokale użytkowe, są zdecydowanie tańsze niż mieszkania na wyższych kondygnacjach. Także ostatnia kondygnacja w budynku wpływa na niższą wycenę metra kwadratowego mieszkania.

 

Jest wiele innych cech, które wpływają na cenę mieszkania oraz na jego atrakcyjność. Na pewno mieszkanie na poddaszu nastręcza wielu trudności w użytkowaniu, nawet jeśli budynek jest wyposażony w windę, która ułatwia dostęp do mieszkania. Problemy z takim mieszkaniem mogą dotyczyć zalewania i wilgoci pochodzącej z nieprawidłowości technicznych w budowie dachu, przegrzewania się mieszkania w lecie oraz nadmiernej utraty ciepła w zimie. Podobny problem tyczy się także mieszkań parterowych, gdzie powszechna jest wilgoć i chłód od piwnicy.

 

Wysoka kondygnacja może być różnie odbierana przez kupujących. Dla niektórych drugie czy piąte piętro robi ogromną różnicę, dla innych żadną. Niemniej przyjęło się w praktyce, iż pierwsza kondygnacja, pierwsze piętro, jest zwykle w najwyższej cenie. W zależności od tego jak zagospodarowana jest przestrzeń wokół bloku ostatnie piętro może być uciążliwe dla zamieszkiwania nie tylko pod kątem pokonywania schodów i awarii windy. Także oddziaływanie oporu powietrza, wiatru i hałasu na danej kondygnacji ma niebagatelny wpływ na cenę i atrakcyjność nieruchomości. Dlatego wystawiane wszelkie ogłoszenia typu „nowe mieszkania Wrocław” mogą znacznie różnić się między sobą ceną .

 

O wielu cechach, a raczej ukrytych wadach nieruchomości wiedzą jedynie dotychczasowi właściciele, tudzież deweloperzy i architekci. Jednak także wprawni pośrednicy dokonując wyceny pod sprzedaż czy wynajem mieszkania powinni zauważyć wszystkie takie niedoskonałości.. Oczywistym jest, iż chcąc sprzedać mieszkanie podkreśla się jedynie jego pozytywy jednocześnie starając się zatuszować wady. Jednakże jeśli chodzi o kondygnację mieszkania, tego ukryć się nie da, a co więcej kupujący mają co do tej kwestii własne założenia i preferencje, których nie chcą zmieniać. I to nawet jeśli nieruchomość ma idealne pozostałe cechy użytkowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dom. Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.