0

Monety II RP

monety ii rpOkres polski międzywojennej to czas obfitujący w wiele wydarzeń. Zarówno politycznych, jak i społecznych, gospodarczych oraz kulturowych. To czas, kiedy po ponad 125 latach odrodziła się Polska i trzeba było tworzyć od nowa całe państwo. Jednym z najistotniejszych czynników pozwalających niezależnie funkcjonować każdemu państwu, jest własny system monetarny.

 

Polska była podzielona między trzech zaborców, z których każdy posługiwał się swoją walutą o różnej wartości. Należało więc stworzyć od nowa zasady funkcjonowania złotówki.  Tym bardziej, że marka polska została zniszczona przez szalejącą inflację, jedną z najwyższych w w dziejach Europy.

 

Choć niepodległość odzyskano z końcem 1918 to dopiero w 1923 rozpoczęto bicie groszy i złotych, które stanowiły środek płatniczy aż do wybuchu II Wojny Światowej. Wzory monet II RP groszowych pozostały przez ten cały czas bez zmian, zaś monety złotowe zostały w 1934 zamienione z powodu reformy złotego i obniżenia parytetu srebra w monetach. Monety obiegowe były bite w brązie, mosiądzu, niklu i srebrze. Monety złote 10 i 20 złotych nigdy nie weszły do obiegu i stanowiły rezerwę banku centralnego.

 

Wszystkie te monety zachwycają swoim pięknem oraz dbałością o szczegóły i są chętnie zbierane przez niemal każdego numizmatyka z Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Numizmatyka z tagami , , , , , . Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.