0

Kuchenne akcesoria

patelnia do smażeniaKuchnia jest sercem każdego domu. To w niej gotujemy posiłki dla domowników. Tu też jemy śniadania każdego dnia, a pod koniec dnia ochoczo wracamy na pyszny obiad. Ci którzy spędzają w niej dużo czasu wiedzą jak ważne jest jej dobre wyposażenie. Dobre garnki, wygodna łyżka czy niezawodna patelnia na której można upichcić dosłownie wszystko.

 

Dobre i wielofunkcyjne patelnie do smażenia to poza czajnikiem chyba najczęściej używane naczynie do przyrządzania potraw. Warto, więc zadbać o to, aby były one wykonane z najlepszych materiałów. To sprawi, że potrawy na niej gotowane czy też smażone zachowają doskonały smak i właściwości odżywcze, a przecież to jest najważniejsze. Poza tym dobra patelnie nie zużyje się w przeciągu roku czy dwóch. Taki zakup to inwestycja na wiele lat.

 

Decydując się na zakup dobrej patelni należy zwrócić uwagę na to z czego jest wykonana, jaką technologia i z czego wykonana jest jej powłoka. Coraz częściej i coraz chętniej kupowane są patelnie ceramiczne, które odporna są na bardzo wysokie temperatury, nawet do 450 stopni Celsjusza. Powłoka ceramiczna zapewnia patelni odporność na odpryśnięcia i zarysowania. Powłoka taka nie odpryśnie, nie złuszczy się ani nie przebarwi!

 

Patelnie wykonane z dobrego odlewu aluminium będą równomiernie rozprowadzać ciepło na całej powierzchni naczynia, dzięki czemu unikniemy przypaleń. Naczynia te przystosowane są także do kuchni indukcyjnych, które wyparły zwykłe kuchnie gazowe, bądź elektryczne. Są także modele, których przechowywanie jest wygodniejsze, dzięki zdejmowanej rączce. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że gotowanie na takiej patelni jest lekkie i przyjemne, tak jak potrawy, które na nich powstają.

 

Gorąca jajecznica prosto z patelni posypana szczypiorkiem podana ze świeżym chlebem. To szlagier śniadań. Tajemnica tkwi jednak w jej przyrządzeniu. Oczywiście świeży chleb dodaje tutaj smaku. Pamiętajcie, że nawet najlepszy chleb nieodpowiednio przechowywany nie jest już tak smaczny. Dlatego warto kupić solidny chlebak, który zachowa świeżość pieczywa nawet dwa razy dłużej. Chlebaki na pieczywo są znane od lat, ale dzisiejsza technologia pozwoliła na stworzenie takich naczyń, w których można przechowywać chleb i bułki bez niebezpieczeństwa powstania pleśni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dom z tagami , , . Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.