0

Ulga na dzieci, czyli ulubione odliczenie w PIT

Rozliczenie roczne już właściwie dobiega końca. Do 30 kwietnia można jeszcze wypełniać formularze i odliczać ulubione ulgi. Odliczenie od podatku wydatków na dzieci, to najpopularniejsza ulga. Kto może z niej skorzystać?

 

Wszyscy rodzice i opiekunowie prawni, którzy zachowują pełnię władz rodzicielskich mogą odliczyć ulgę prorodzinną. Mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się według skali na PIT 36 i 37. Nie mogą jej natomiast ująć wypełniający PIT 36l i dodatkowe druki, np. PIT 38 Rozliczenie można łatwo i szybko zrobić w programie pity 2011 ngsetup.

 

Co trzeba wiedzieć o uldze prorodzinnej?

 

Rocznie można odliczyć od podatku nawet 1112,04 zł. Jednak kwota ta dotyczy tylko rodziców, którzy cały rok opiekują się dziećmi. Częściową ulgę, czyli za konkretne miesiące ujmują rozwiedzeni rodzice, którzy tylko przez cześć roku sprawują opieką. Jeśli dziecko urodzi się w trakcie roku podatkowego, np. w kwietniu, należy odliczyć ulgę PIT od maja.

 

Przy wypełnianiu PITów trzeba pamiętać o załączniku PIT/O – bez niego zeznanie podatkowe za 2011 jest nieważne.

 

Kiedy przysługuje ulga?

 

Ulga dotyczy małoletnich dzieci, które nie mają własnych dochodów i pozostają na utrzymaniu rodziców. W przypadku dzieci niepełnosprawnych nie ma granicy wiekowej. Ulga na dzieci jest przedłużana na czas studiów – do 25 roku życia.

 

Jeśli dzieci zakładają własną rodzinę, zaczynają pracę lub przerywają studia – ulga przestaje obowiązywać.

 

Programy do PITów 2011 pozwalają na bezbolesne odliczenie ulg. Dobierają załączniki i podpowiadają, co należy wpisać w odpowiednie rubryki. Warto ułatwić sobie pracę, korzystając właśnie z tych narzędzi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki z tagami , , , , . Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.