0

PITy 2011 przez Internet – uwaga na błędy!

W rozliczeniu rocznym przez internet mogą pojawić się błędy. W ubiegłym roku, podatnicy mieli podobne problemy, więc łatwo można sporządzić przydatne wskazówki. Elektroniczny PIT można wysłać bez błędów.

 

Internetowe zeznanie podatkowe to ciągle nowość. Jednak coraz więcej podatników korzysta z tej możliwości. Bez e-podpisu można wysłać wszystkie ważne deklaracje, w tym pit-36, 37, 28. Pomaga w tym program rozliczanie pit 36 może więc być dużo łatwiejsze. Podatnicy często spotykają się z błędami w e-deklaracjach i rezygnują z wysyłki w ten sposób. Jak radzić sobie z pomyłkami?

 

Typowy błąd – status 414

 

To błąd identyfikacji danych. Może wynikać ze źle wpisanych danych, z literówek, a nawet kwoty przychodu. W PIT-2011 trzeba pamiętać o zmianie identyfikatora podatkowego. Osoby fizyczne wpisują numer PESEL, a NIP-u używają już tylko firmy. Pomyłka w numerze zaowocuje błędną identyfikacją. Programy do PITów są tu pomocne, bo wskazują właściwy identyfikator.

 

Jeśli jednak wszystkie dane się zgadzają, urząd skarbowy zna nasze aktualne nazwisko, nowe miejsce zameldowania, a błąd 414 ciągle blokuje złożenie PITu, trzeba skontaktować się z US.

 

Błąd 411

 

Ten błąd oznacza, że wpłynęła już deklaracja z tym identyfikatorem podatkowym. Często zdarza się, jeśli podatnik pomylił się wcześniej i chce jeszcze raz złożyć zeznanie podatkowe. Drugi raz nie można wysłać tego samego formularza – tylko opcja korekty wchodzi w grę.

 

Uwaga! UPO

 

Urzędowe poświadczenie odbioru to dokument potwierdzający, że wywiązaliśmy się z obowiązku podatkowego. Można je pobrać tylko wtedy, jeśli deklaracje zostaną poprawnie zweryfikowane. Wtedy nadawany jest im numer referencyjny, który umożliwia pobranie UPO. Trzeba ja wydrukować i przechowywać razem z innymi dokumentami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki z tagami , , , , . Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.