0

PIT 38 w skrócie

PIT 38 rozliczamy od dochodów kapitałowych. Choć niektórym może okazać się to skomplikowane wystarczy poznać jedynie podstawowe informacje o tym dokumencie, żeby nie mieć z tym większych problemów. Poniżej wymieniamy najważniejsze kwestie.

 

Pit 38 wypełnienie

 

Druk ten wypełniamy na podstawie dostarczanej nam przez dom maklerski deklaracji PIT 8C. Jest on podstawą naszego rozliczenia. Zawarte na nim dane wystarczy przenieść w odpowiednie rubryki na PIT 38. Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy – przed rozpoczęciem rozliczenia powinniśmy dokładnie sprawdzić podane na nim wartości. Zdarza się bowiem, że nie zostają tam wymienione wszystkie koszty nabycia papierów wartościowych.

 

Czy za grę na giełdzie zawsze rozliczamy PT-38?

 

Nie. Robimy to tylko wtedy, kiedy działamy jako osoba prywatna. Nie będziemy więc musieli rozliczać się w ten sposób, jeśli obracamy papierami wartościowymi naszej firmy. A oto, jak podatników kwalifikujących się do tej grupy definiuje ustawa – według niej PIT 38 rozlicza każdy, kto uzyskał dochód z tytułu:

  • Zbycia papierów wartościowych lub pożyczonych papierów wartościowych
  • Sprzedaży pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających
  • Odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną

 

 

Progi podatkowe 2011 dla PIT 38?

 

Składając ten typ deklaracji podatkowej nie musimy przejmować się progami podatkowymi. Dla rozliczeń dochodów kapitałowych zawsze obowiązuje jedna stawka. Jest to zawsze 19% od uzyskanych dochodów. Jednak w przypadku PIT 38 nie obowiązuje kwota wolna od podatku, co należy mieć na uwadze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki z tagami , , , , , , . Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.