0

Monety obiegowe

monety obiegoweZbieranie monet to takie hobby, w którym każdy możne odkryć swoją pasję. Kiedyś monety stanowiły jedyny środek płatniczy, więc funkcjonowały wyłącznie w formie monet obiegowych. Dziś coraz większą popularnością cieszą się transakcje bezgotówkowe, a monety bite są także jako monety okolicznościowe, kolekcjonerskie czy bulionowe. Istnieje więc wiele typów monet, które można kolekcjonować.

 

W ostatnich latach szczególnie popularne są monety okolicznościowe, ze względu na ich niską cenę wyjściową – 2 zł bądź 2 euro. Monety kolekcjonerskie także mają wielu swoich amatorów, jednak ich cena jest zdecydowanie wyższa. Mają przeróżne wzory i kształty, jednak brakuje im czegoś, co posiadają tylko monety obiegowe. Dzisiejsze monety kolekcjonerskie powinny być przechowywane wyłącznie w kapslach ochronnych, nie można ich dotykać, są szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

 

W tym przypadku kolekcjonerzy maja do wyboru szeroką gamę monet z różnych okresów. Od dzisiejszych monet groszowych i złotowych, poprzez monety PRL oraz monety międzywojenne. Monety te są relatywnie tanie, łatwo dostępne i powinny stanowić bazę do wzbogacania doświadczenia każdego numizmatyka. Obiegówki, jako przedmioty kolekcjonerskie, mają jeszcze tę zaletę, że nie podlegają modom i popyt na nie będzie zawsze.  Jest więc to nie tylko dobra zabawa, okazja do wspominania minionych lat, ale i także doskonała inwestycja na przyszłość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hobby, Numizmatyka z tagami , , , . Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.