0

Czy nasza kultura karleje?

Wiele się ostatnio mówi o przemianach, jakie zachodzą w naszej kulturze. Nie zawsze są to zmiany na gorsze, jednak trzeba przyznać, że znamionują one pewien trend, który może okazać się zgubny. Coraz więcej osób odwraca się od wartościowych źródeł kultury lub sprowadza je do niższej rangi. A gdzie zaszły najdotkliwsze zmiany?

 

1.Komiksy i książki

 

Może nie każdy nazwie komiks wartościowym źródłem kultury, jednak większość z nas jest w stanie zauważyć największe problemy, z jakimi musi się on borykać. Są one zresztą zbliżone do tego, z jakimi mierzą się obecnie książki. Głównym niebezpieczeństwem jest trend wydawania komiksów i książek tylko po to, by stały się podwalinami do nagrania na ich podstawie filmu. Stąd nie przywiązuje się większej wagi do ich jakości a jedynie atrakcyjności. Do tego słaby wskaźnik czytelnictwa doprowadził do sytuacji, w której ludzie cieszą się z tego, że w ogóle czytaj książki. Nawet jeśli są to porady Ibisza o tym, jak dobrze wyglądać.

 

2.Dokumentalne filmy Dvd 3D w HD na Blu-Ray

 

Kino wraca obecnie do swoich korzeni. I nie zawsze jest to zaletą. Wjazd pociągu na stację Ciotat, nagrany jeszcze przez braci Lumiere, to jeden z pierwszych filmów, jaki w ogole powstał. Podczas jego seansów ludzie uciekali z kina, bo bali się, że nadjeżdżający pociąg wjedzie prosto w nich. Patrząc na to, co się obecnie dzieje w kinie wydaje się, że większość twórców bezskutecznie próbuje osiągnąć ten właśnie efekt. Cierpi na tym dobre kino, a w szczególności filmy dokumentalne.

 

3.Teatr

 

Teatr obecnie zbyt zbliżył się do filmu i za bardzo zaczyna poddawać się obowiązującym w nim prawom. Może to być dla niego bardzo zgubne. Zauważyła to większość związanych z nim ludzi co spowodowało rozpoczęcie akcji pod hasłem „Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem”. Organizatorzy tej akcji chcą zmian dotyczących dotowania tych instytucji. Wątpliwym jest niestety to, że uda im się wyegzekwować wszystkie swoje postulaty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hobby, Sklepy z tagami , , , , , , . Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.