0

Co trzeba wiedzieć o rozliczeniu PIT-2011?

Ostatnie chwile z ulubionym podatkiem dochodowym. Poniżej zbiór podstawowych informacji podatkowych. Serwisów podatkowych jest mnóstwo, ale warto zebrać to, co najważniejsze. Sprawdź, czy wszystko wiesz o PITach.

 

Jeśli ciągle zastanawiasz się, jak rozliczać pit 2012, usiądź spokojnie i uporządkuj informacje podatkowe.

 

Ulgi podatkowe

 

Wszyscy, którzy rozliczają się według skali, czyli na PIT 36 i 37 mogą odliczać ulgi podatkowe. Niezbędny do nich jest załącznik PIT-0 do ulgi prorodzinnej, internetowej i rehabilitacyjnej! Bez nich rozliczenie jest nieważne

 

Podpis

 

Składając papierowe druki podatkowe, trzeba je koniecznie podpisać. Zeznanie podatkowe jest ważne tylko z podpisem.

 

Identyfikator podatkowy

 

W PIT 2011 zmienił się identyfikator podatkowy. Osoby fizyczne używają teraz numeru PESEL. Trzeba więc uważać, żeby z przyzwyczajenie nie wpisać NIP-u.

 

Korekta PIT

 

Wszystkie błędy: rachunkowe, literówki trzeba poprawić w korekcie. Mamy na nią prawie 6 lat, ale w przypadku błędnych obliczeń nie należy zwlekać, bo odsetki rosną. Program do PITów umożliwia złożenie korekty, można też wysłać ją przez internet. Do korekty trzeba dołączyć uzasadnienie jej przyczyn – dokument, w którym wyjaśnia się powody korekty i wyszczególnia, co zostało poprawione.

 

Spóźniony PIT

 

Nawet 1 dzień spóźnienia wiąże się z karą. Podatnicy tracą możliwość wspólnego rozliczenia. Kolejny etap to kara grzywny. Spóźnienie z PITami może zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Wykroczenie jest dwukrotnością najniższej krajowej. Przestępstwo z kolei to już nawet milionowe kwoty. Wszystko zależy od wysokości niezapłaconego podatku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki z tagami , , , , . Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.