0

Akcje charytatywne – 1% podatku dla OPP

W czasie rozliczenia rocznego większość fundacji rozpoczyna walkę o 1% podatku. To dla nich być albo nie być. Ważny jest każdy grosz, bo większość z nich działa tylko dzięki tej „podatkowej akcji”.

 

Jeszcze nie wszyscy Polacy przekazują 1%. Część podatników nie wie nic o akcji, część uważa, że to nie jest potrzebne. Jednak, poszukując chociażby informacji, jak wypełnić pit 36 2011, łatwo można natknąć się na szczegóły akcji 1%. Część podatku można przekazać na wszystkich podstawowych formularzach, m.in. PIT 37 druk dodatkowy, taki jak PIT-39 też pozwala na udział w akcji.

 

Warto / Nie warto

 

Organizacje pożytku publicznego to najczęściej fundacje pomagające dzieciom, chorym, pokrzywdzonym zwierzętom. Są wśród nich też kluby sportowe, które potrzebują dofinansowania. Wielu rodziców zakłada też indywidualne numery KRS, dzięki czemu mogą walczyć o pomoc dla swoich chorych dzieci.

 

1% podatku PIT nic nie kosztuje, bo to tylko część kwoty, którą wpłacamy do skarbu państwa. Wystarczy na formularzu podatkowym podać tylko KRS wybranej OPP i obliczyć dokładną kwotę 1%, żeby pomóc działać.

 

Warto. Skoro nikogo z nas nic kosztuje udział w akcji, trudno nawet szukać argumentów przeciwko niej. Niektórzy jednak uważają, że 1% lepiej wspomoże polskie inwestycje i budowę dróg. W teorii to oczywiście prawda. Jednak porównując osiągnięcia fundacji, które działają tylko z 1% ze stanem polskich dróg, wygrywają właśnie OPP.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki z tagami , , , , . Zachowaj stały link do niego.

Komentowanie wyłączone.